Nasi Nauczyciele: Marta Fik | Wystawa w Galerii IT

Nasi Nauczyciele: Marta Fik | Wystawa w Galerii IT

Na wystawie przypomnimy Martę Fik w odsłonie nie tylko publicznej, zawodowej, ale też prywatnie.
published April 26 2022
Galeria Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w poniedziałek, 9 maja o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy Nasi Nauczyciele: Marta Fik. Wystawa organizowana jest z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy urodzin Marty Fik.

 

Marta Fik (1937–1995) absolwentka polonistyki i historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego była krytyczką teatralną i wybitną badaczką kultury polskiej, a także niezapomnianą wykładowczynią na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i w krakowskiej Szkole Teatralnej. Autorka wielu tekstów i książek – żeby wymienić tylko „Trzydzieści pięć sezonów”, „Kultura polska po Jałcie 1944–1981”, „Kultura marcowa” czy wydaną pośmiertnie „Autorytecie wróć?” – bez których nie da się mówić i pisać o teatrze i polskiej kulturze drugiej połowy XX wieku.

Na wystawie przypomnimy Martę Fik w odsłonie nie tylko publicznej, zawodowej, ale też prywatnie. Na potrzeby ekspozycji udało nam się zarejestrować wspomnienia synów i rodziny, przyjaciół, współpracowników i uczniów. Wyjątkowy charakter ekspozycji – niemożność obejrzenia/wysłuchania wszystkich nagrań jednego dnia – zmusza do dokonania wyboru, ale też zachęca do wielokrotnych odwiedzin. Fotografie z archiwum rodzinnego, ale i oficjalnych dokumentów, fragmenty nagrań telewizyjnych, fiszki i notatki, a przede wszystkim opowieści o roztargnionej pani profesor, która z niesłychaną skrupulatnością i perfekcją śledziła to, co się dzieje w polskiej kulturze, tworząc celne analizy i odsłaniając ukryte mechanizmy wydarzeń, to tylko mały wycinek tego, co po sobie zostawiła Marta Fik. W 85. rocznicę urodzin chcemy przypomnieć postać i dorobek Marty Fik, ale też zachęcić wszystkich do czytania jej tekstów, nie tylko teatralnych

past events

Date Hour Event Entry
Monday 09.05.2022 —
Wednesday 31.08.2022
Nasi Nauczyciele: Marta Fik | Wystawa w Galerii IT Free entry
Monday 09.05.2022
18:00
18:00 Nasi Nauczyciele: Marta Fik | Wystawa w Galerii IT Wernisaż wystawy

See also