„Ksiądz Marek” | Romantyzm. Od-czytywanie | Fotorelacja

„Ksiądz Marek” | Romantyzm. Od-czytywanie | Fotorelacja

24 marca w Instytucie Teatralnym odbyło się drugie wydarzenie z cyklu "Romantyzm. Od-czytywanie". Publiczność wysłuchała czytania scenicznego "Księdza Marka" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.
published March 25 2022

24 marca w Instytucie Teatralnym odbyło się drugie wydarzenie w ramach cyklu “Romantyzm. Od-czytywanie”. Publiczność wysłuchała czytania performatywnego “Księdza Marka” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Na scenie IT wystąpili: Andrzej Mastalerz, Leszek Zduń, Dariusz Kowalski, Lidia Sadowa, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Janiczek, Marcin Kwaśny, Jarosław Gajewski, Paweł Lipnicki i Michał Chorosiński. Po czytaniu odbyła się rozmowa z udziałem dr Małgorzaty Burty (adiunkt w Katedrze Romantyzmu, Wydział Nauk Humanistycznych UKSW). Rozmowę poprowadziła Iwona Rusek, która jest – wraz z reżyserem Jerzym Machowskim – kuratorką cyklu.

W bieżącym roku przypada 200. rocznica publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr. W cyklu „Romantyzm. Od-czytywanie”, chcemy przypomnieć w formie czytań scenicznych zarówno kanoniczne teksty polskiego dramatu romantycznego, jak i te niemal zupełnie zapomniane lub stanowiące interesujący kontekst dla dzieł wieszczów.

Related

See also