Świętuj Dzień Nauczyciela z Teatroteką Szkolną i… zostań z nami przez cały rok!

Świętuj Dzień Nauczyciela z Teatroteką Szkolną i… zostań z nami przez cały rok!

Z myślą o tegorocznym Dniu Nauczyciela w Teatrotece Szkolnej powstała publikacja pt. "Refleksyjnik – o tworzeniu teatru z uczniami i uczennicami".
published October 14 2021
Teatroteka Szkolna to program prowadzony przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego głównym celem jest wspieranie nauczycielek i nauczycieli, którzy chcą wykorzystywać teatr do swojej pracy w szkole. Tworzymy portal, na którym zamieszczamy konspekty zajęć z wykorzystaniem prostych działań teatralnych. Nasze metody oparte są na założeniu, że każdy jest twórczy. Traktujemy teatr przede wszystkim jako pretekst do wspólnego działania, kreatywnej zabawy, dzielenia się perspektywami i mówienia o tym, co ważne.

 

Z myślą o tegorocznym Dniu Nauczyciela w Teatrotece Szkolnej powstała publikacja pt. “Refleksyjnik – o tworzeniu teatru z uczniami i uczennicami”. Oddajemy w niej głos czterem nauczycielkom i nauczycielowi, którzy dzielą się doświadczeniami zebranymi podczas realizacji różnorodnych projektów teatralnych w swoich szkołach. Dołączamy wypowiedzi instruktorek teatralnych pracujących w domach kultury, które opowiadają o tym, czym kierują się w pracy ze swoimi grupami. Proponujemy również zestaw zadań, które pomogą czytelniczkom i czytelnikom zobaczyć zrealizowane przez siebie spektakle teatralne z nowej perspektywy.

Mamy nadzieję, że ten materiał pozwoli nauczycielkom i nauczycielom z uważnością przyjrzeć się swojej dotychczasowej pracy i będzie wsparciem w rozwijaniu teatralnej aktywności młodych ludzi.

POBIERZ “REFLEKSYJNIK”

ODWIEDŹ STRONĘ TEATROTEKASZKOLNA.PL

OBSERWUJ TEATROTEKĘ SZKOLNĄ NA FACEBOOKU


Szczególnej uwadze polecamy dwa cykle, które Teatroteka Szkolna będzie realizować w roku szkolnym 2021/2022.

„Nowe miejsce teatru w szkole” to cykl webinariów dla nauczycielek i nauczycieli pokazujący różnorodne sposoby wykorzystania teatru w procesie nauczania. W rozmowach biorą udział osoby, które w swojej pracy w szkole sięgają po działania teatralne. Opowiadają o tym, jak korzystać z nich, by budować bliskie relacje w grupie, rozwijać autonomię i kreatywność uczniów. To okazja do zebrania inspiracji i przyjrzenia się roli teatru w szkole na nowo. Spotkania prowadzą aktywnie działające nauczycielki współpracujące z Teatroteką Szkolną.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEMAT CYKLU

OBEJRZYJ PIERWSZY WEBINAR Z CYKLU

Terminy i tematy webinarów:

 • 21.10 Akademia poza schematem – o akademiach szkolnych.
 • 25.11 Inne przestrzenie na teatr w szkole – o funkcjach, jakie może spełniać teatr w szkole.
 • 08.12 Czytanie przez działanie – o korzystaniu z pedagogiki teatru przy omawianiu lektur.
 • 12.01 Integracja – etap czy sposób pracy?
 • 02.03 Włączanie to wyzwanie – o partycypacyjnym tworzeniu teatru z uczniami i uczennicami.
 • 30.03 Szkolne wyjścia do teatru – przekleństwo czy błogosławieństwo?
 • 27.04 Jeżeli festiwal teatru szkolnego, to jaki? O tym, jakich festiwali i przeglądów teatralnych potrzebują uczniowie i nauczyciele.
 • 25.05 Pedagodzy teatru w szkole – o projektach pedagogiczno-teatralnych tworzonych z myślą o szkołach i nauczycielach.

„Pokój Nauczycielski Teatroteki Szkolnej” to adresowany do nauczycielek i nauczycieli cykl warsztatów, które odbywają się online raz w miesiącu. Celem cyklu jest przyglądanie się swojej codziennej pracy w szkole w gronie osób o podobnym doświadczeniu. Każde spotkanie pozwoli uczestniczkom i uczestnikom rozmawiać w swobodnej atmosferze i twórczo działać. Temat każdego warsztatu nawiązuje do jednego ze świąt obchodzonych w danym miesiącu, między innymi: Dnia Nauczyciela, Mikołajek, Walentynek.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEMAT CYKLKU

Terminy i tytuły warsztatów:

 • 19.10 „Zacznij od świętowania”, prowadzenie: Maria Babicka i Katarzyna Piwońska
 • 16.11  „Wywróż sobie przyszłość”, prowadzenie: Justyna Czarnota i Justyna Sobczyk
 • 13.12 „Zrób sobie prezent”, prowadzenie: Katarzyna Kotarska i Magdalena Szpak
 • 20.01 „Na dobry początek…”, prowadzenie: Maria Babicka i Katarzyna Kotarska
 • 15.02 „Z miłością do… nauczania” prowadzenie: Katarzyna Piwońska i Justyna Sobczyk
 • 22.03 „Wiosenne porządki”, prowadzenie: Justyna Czarnota i Magdalena Szpak
 • 21.04 „Wdech-wydech. Naturalna regeneracja”, prowadzenie: Maria Babicka i Justyna Sobczyk
 • 18.05 „Chcę pamiętać o…”, prowadzenie: Katarzyna Piwońska i Magdalena Szpak

See also