Rozmowa z Bożeną Kociołkowską wokół jej książki „Pierwsza dama warszawskiego baletu” i rzeźby “W hołdzie polskim artystom baletu”.
Spotkanie z jedną z najwybitniejszych polskich artystek baletu odbędzie się 26 listopada o 18:00 w Instytucie Teatralnym. Poprowadzi je Mike Urbaniak.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
„Pierwsza dama warszawskiego baletu”
Chciałabym pokazać, że w takim życiu, poświęconym sztuce tańca, też można znaleźć spełnienie i radość życia. Może kogoś zainteresuje ta cząstka mojego życia, jak coś, nad czymś warto będzie się zadumać, o czym warto będzie pomyśleć. To spotkanie z Czytelnikiem może nam obydwojgu dostarczyć refleksji.Bożena KociołkowskaBiografia czołowej powojennej artystki baletu stanowi frapującą i pasjonującą lekturę (…). Biografie artystów baletu należą do rzadkości, tym większa zatem radość, ze pani Bożena Kociołkowska zechciała się podzielić swymi wspomnieniami z Czytelnikami. Nikt, kto weźmie tę książkę do ręki, nie będzie nią znudzony. Wręcz przeciwnie – ulegnie fascynacji światem baletu oraz bogata osobowością głównej bohaterki.Tomasz M. Lerski
W hołdzie polskim artystom baletu
Uroczyste odsłonięcie rzeźby Zbigniewa Stanucha W hołdzie polskim artystom baletu odbyło się 8 października 2016 roku. Rzeźba jest hołdem dla całego środowiska baletowego – znakiem pamięci i szacunku. Stanęła ona vis-à-vis Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza i dopełniła znaczeniowo otoczenie gmachu, w którym współistnieją Teatr Narodowy, Opera Narodowa i Polski Balet Narodowy. Postać tancerki w miejscu kulturalnego centrum stolicy podkreśla estetyczne znaczenie jednej z muz i zaznacza obecność tańca jako sztuki par excellence eleganckiej, inspirującej i uwrażliwiającej. Rzeźba powstała z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej, prezes Fundacji Sztuki Tańca i niegdyś pierwszej solistki warszawskiego baletu, we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Grupy Mazurkas.
Bożena Kociołkowska
Jedna z najwybitniejszych polskich artystek baletu w latach 70. i 80. minionego wieku. Wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje baletowe przez publiczność i krytykę. Niezapomniana Odetta-Odylia, Kitri, Mirta, Panna Julia, Aegina, Fedra. Słynny Serge Lifar przygotowując wieczór baletów w Teatrze Wielkim w Warszawie, stwierdził, że Bożena Kociołkowska jest najznakomitszą tancerką w Polsce. Uhonorowana nagrodami i odznaczeniami w kraju i za granicą. Była dyrektorem baletu kilku teatrów oraz dyrektorem artystycznym szkół baletowych. Pomysłodawczynią projektów promujących sztukę tańca w kraju i za granicą, m. in: Festiwal Dance of the World, I Kongres Tańca w San Francisco, Spotkania Młodych Tancerzy w Europie, Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Młodych. W ramach promocji sztuki tańca organizatorka wielu działań, m.in.: Rzeźba w hołdzie polskim artystom baletu, Taniec w malarstwie, Zatańcz i Ty – pierwszy krok w tańcu, pierwszy krok w kulturę, Taniec w oczach dzieci. Była członkiem Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW w Bonn, przewodniczącą sekcji tańca w ZASP i sekcji choreografów w ZAiKS. Założyła Fundację Sztuki Tańca, której jest prezesem. Niestrudzona propagatorka sztuki tańca w Polsce i za granicą.